polskienglish

tel:+48 71 716 41 44
fax: +48 71 716 51 66
e-mail: madu@madu.pl

ZAAWANSOWANE ROZWIĄZANIA DLA TWOJEJ ARCHITEKTURY IT

Projektujemy i dostarczamy
architekturę serwerową...

...z uwzględnieniem
wszystkich wymagań
technicznych
i biznesowych

NASZA OFERTA


Cechy optymalnej infrastruktury:
mniejsze koszty

Istnieje wciąż tendencja do postrzegania działów IT w firmach, jako tych, które wymagają dużych nakładów finansowych przy znikomych lub zerowych zyskach, a więc tak naprawdę są postrzegane jako konieczne, ale powodujące znaczne koszty. Dlatego właśnie często osoby zarządzające dążą do redukcji tych kosztów, nie wiedząc o tym, że może to doprowadzić firmę do ślepego zaułku. Niedofinansowana i mniej stabilna infrastruktura to zwiększone zagrożenie dla bezpieczeństwa i mniejsza wydajność pracy, co w efekcie przekłada się na mniejsze zyski z prowadzonej działalności, zwłaszcza jeśli infrastruktura odgrywa w niej kluczową rolę.

Jak zrównoważyć bilans kosztów i zysków?
Z pomocą przychodzi technologia wirtualizacji oraz budowanie prywatnych chmur. Wirtualizacja nie tylko powoduje zmniejszenie wydatkowania na sprzęt, ale także zmniejsza koszt jego użytkowania oraz, co jest czasem najważniejsze, dzięki zwiększonym możliwościom monitoringu pozwala dostrzec i śledzić kluczowe dla rentowności operacje.

Zyski z wirtualizacji:
- konsolidacja sprzętu – początkowy wydatek na nową infrastrukturę jest opłacalny w stosunku do ciągłego wydatku na rozrost tradycyjnej infrastruktury
- większa wydajność operacyjna
- zmniejszenie wydatków na pobór mocy związany z działaniem i chłodzeniem danego sprzętu
- lepsze zarządzanie zasobami – oszczędność czasu

Koszt wirtualizacji:
- np. w przypadku wirtualizacji desktopów jest to zakup cienkich klientów jako stacji roboczych
- ewentualny zakup sprzętu serwerowego, który sprosta wymogom technicznym
- zakup licencji

Wskaźniki mierzenia kosztów i oszczędności dzięki wirtualizacji:
- unikanie wydatków inwestycyjnych – podsumowanie oszczędności w wyniku uniknięcia konieczności zakupu sprzętu na skutek przeprowadzanej konsolidacji i zaplanowanie przyszłych wydatków na ulepszenie infrastruktury
- wskaźnik efektywności systemu – zmierzenie i podsumowanie wzrostu efektywności dzięki wirtualizacji na przykładzie jednego fizycznego serwera
- wskaźnik serwery-administratorzy – obliczenie ilości fizycznych i wirtualnych serwerów w stosunku do liczby opiekujących się nimi administratorów

Twoje finanse w chmurze
Wydaje się, że obecnie trwa w świecie IT walka pomiędzy starym systemem, w którym firmy posiadają własną infrastrukturę oraz nowym, w którym dążą do jej pozbycia się i przeniesienia się na model chmury. Według niektórych prognoz, za rok już co piąta firma na świecie będzie funkcjonować w chmurze.

Zalety korzystania z chmury są wielorakie. Cloud computing jest idealnym rozwiązaniem dla ogromnych instytucji, które posiadają astronomiczną ilość danych i potrzebują je składować oraz szybko procesować.

Dla organizacji ze złożoną strukturą, możliwość bardzo dokładnego rozliczania poszczególnych usług IT według cennika chmury jest bardzo ważne i pozwala zoptymalizować koszty działów IT i określić ich rentowność oraz przejrzysty plan ich finansowania typu „pay-as-you-go”. Środki, które uda nam się zaoszczędzić na przeniesieniu się do chmury, można zainwestować np. w analizę efektywności i lepsze dopasowanie ich do potrzeb naszego biznesu.

Kolejnym atutem jest duża łatwość we wprowadzaniu projektów innowacyjnych. Przygotowanie dodatkowej infrastruktury dla takich potrzeb to spory wydatek finansowy o ryzykownej stopie zwrotu inwestycji, do tego dochodzi również wydłużony czas oczekiwania i realizacji. W przypadku chmury nowe zasoby i moc obliczeniową możemy mieć na żądanie, od zaraz oraz płacimy tylko za realnie wykorzystane zasoby.

Z jednej strony podejście do infrastruktury się nie zmienia: wciąż jest ona źródłem kosztów, bo jeśli posiadamy prywatną, to musimy inwestować w jej utrzymanie i rozwój, a jeśli korzystamy z usług cloud, to musimy za nie płacić. Pytanie brzmi co będzie, przy uwzględnieniu specyfiki naszej działalności i co ważniejsze planów na przyszłość:
- generowało mniejszy koszt i racjonalizowało wydatki
- zapewniało większe bezpieczeństwo
- zapewniało większą skalowalność i bardziej elastyczne możliwości