shape
shape

Jak przeprowadzić upgrade starego serwera

MADU · 23 marca 2021

Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, jeżeli zdecydujesz się na upgrade starego serwera i rozbudowę aktualnej infrastruktury. Przedstawimy wskazówki, które pomogą Ci wyciągnąć z Twojego aktualnego sprzętu jak najwięcej.


Posiadając starsze serwery, które na przykład są już po wsparciu, przy chęci zwiększenia ich wydajności albo pojemności, staniesz przed wyborem – zakup nowego serwera czy rozbudowa istniejącego? Oczywiście wybór nie jest prosty i każda opcja ma swoje plusy i minusy. Jeżeli jednak, z różnych przyczyn, zdecydujesz się na rozbudowę posiadanego serwera, musisz wiedzieć, co można zrobić, aby wycisnąć z urządzenia ile tylko się da.

Zacznijmy od procesora

Na pierwszy ogień pójdzie wymiana procesora, czyli serca maszyny. Jeżeli w serwerze posiadasz mniej wydajny CPU, to oczywiście można wymienić go na mocniejszy. Należy przy tym pamiętać, aby była to ta sama generacja. Przy wymianie procesora powinieneś również zwrócić uwagę na aspekt chłodzenia. Bardzo często do wydajniejszych CPU potrzebne są wydajniejsze radiatory i wentylatory. Dzieje się tak, ponieważ mocne CPU wydzielają większe ilości ciepła, które należy właściwie odprowadzić.

Przyjrzyjmy się dyskom i pamięciom

Kolejnym bardzo ważnym elementem będą dyski. Jeżeli w chwili obecnej posiadasz w serwerze zwykłe dyski HDD, to należy wymienić je na dyski SSD. Aktualnie dyski SSD są bardzo porównywalne cenowo do dysków HDD, jeżeli mówimy o współczynniku $/GB, czyli ceny do ilości Gb (mowa o dyskach SSD Entry czyli QLC / TLC).

Następnie można dołożyć lub wymienić pamięci RAM. Serwery z założenia mają dużo slotów na kości RAM. W większości przypadków klienci nie obsadzają nawet połowy slotów na kości, dlatego też należy wykorzystać potencjał serwera, dokładając do niego więcej RAM. Jeżeli zdecydujemy się wymieniać kości o małej pojemności na większe, to należy pamiętać, aby nowe kości były w pełni kompatybilne z płytą główną i procesorem. Powinieneś również zwrócić uwagę na reguły obsadzania pamięci w poszczególnych platformach sprzętowych. Może być tak, że obsadzenie całego kanału pamięci spowoduje spadek taktowania kości.

A co z siecią LAN?

Ostatnim, nie do końca oczywistym elementem, za pomocą którego można poprawić kondycję sprzętu, jest sieć LAN. Należałoby sprawdzić, czy obecnie wykorzystywana sieć (często 1Gb) jest wystarczająca do transferów potrzebnych w Twojej organizacji. Jeżeli jest to miejsce wąskich gardeł, to należałoby się zastanowić, czy warto zmienić sieć na 10Gb. Oczywiście wiąże się to z wymianą całej infrastruktury sieciowej. Pamiętajmy, że technologia idzie tak szybko na przód, że już niedługo 10Gb będzie standardem, warto to rozważyć.

——————————————————————————————————–

A jakie są Twoje doświadczenia? Podziel się nimi w komentarzach.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia przy zwiększeniu wydajności swojego starszego serwera, zapraszamy do kontaktu. Wspólnie przeprowadzimy upgrade starego serwera i wyciągniemy z niego jak najwięcej!

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem monitora. W zależności od wykonywanego zawodu, stanowiska pracy, różne są wymagania co do posiadanego…

Czytaj więcej
Backup danych

Backup danych

Im bardziej wrażliwe i wartościowe dane, tym szybciej należy zastanowić się nad tym, jak najlepiej je zabezpieczyć.

Czytaj więcej
Regaty Lenovo

Regaty Lenovo

Regaty Lenovo to wydarzenie branżowe, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród partnerów biznesowych Lenovo.

Czytaj więcej