Koniec programu Microsoft Open License Program
Rok 2021 jest ostatnim rokiem z licencjami Microsoft Open License Program. Z tego artykułu dowiesz się, z czego wynikają zmiany wprowadzane przez Microsoft, jakie rozwiązanie zastąpi aktualny program oraz co zrobić, jeżeli korzystasz z tych licencji.
Czym jest Microsoft Open License Program?
Microsoft Open License Program to program licencyjny uruchomiony 20 lat temu, zwany również MOLP, OLP lub otwartym, czyli OPEN. W ramach tego programu małe i średnie organizacje mają możliwość nabywania i korzystania z licencji oraz usług oferowanych przez firmę Microsoft. Przy pierwszym zakupie konieczne jest nabycie minimum 5 dowolnych licencji. Wraz z ich uzyskaniem otwiera się 2-letni kontrakt, w ramach którego Klient ma możliwość domawiania kolejnych licencji w dowolnej już ilości. Po upływie dwóch lat nowy zakup jest traktowany jako pierwszy i wiąże się z założeniem nowego kontraktu.
Licencje Microsoft OLP dzielą się na trzy typy w zależności od rodzaju organizacji, dla których są przeznaczone:
- komercyjne,
- rządowe (Government),
- edukacyjne (Academic).
Dla każdego z tych sektorów ustalone są inne poziomy cen, przy czym na najbardziej korzystne warunki mogą liczyć jednostki edukacyjne.
Licencje Microsoft OLP występują jako produkty wieczyste lub subskrypcje czasowe. Klient decydując się na zakup oprogramowania w ramach MOLP płaci za nie tylko raz i może z niego korzystać na zasadzie użytkowania wieczystego, licencje nie wygasają.
Obok oprogramowania Klient ma też możliwość wykupienia pakietu Software Assurance (SA lub LicSAPk). Pakiet ten zapewnia przede wszystkim aktualizacje oprogramowania do najnowszych wersji, pomoc techniczną oraz mobilność licencji. Ważność takiego pakietu wynosi 2 lata z możliwością jego przedłużania. Program MOLP obejmuje również oferty w modelu subskrypcyjnym takich licencji jak np. Office 365 lub tokeny Azure.
Zakończenie programu Microsoft Open License
Do 31 grudnia 2021 roku obecni Klienci programu MOLP będą mogli nadal odnawiać i nabywać nowe licencje w modelu wieczystym jak i subskrypcyjnym, w tym Software Assurance czy usługi Azure. Od 1 stycznia 2022 roku organizacje komercyjne, rządowe oraz edukacyjne nie będą miały możliwości dokonywania takich nowych zakupów czy odnowień w ramach programu Open License. Pakiety Software Assurance obowiązujące po tym terminie będą ważne do daty ich wygaśnięcia. Klienci obecnie korzystający z programu MOLP będą zobowiązani w określonym terminie do przejścia na zakupy za pośrednictwem programu Cloud Solution Provider (CSP). Od 1 stycznia 2021 roku Microsoft rozpoczął dodawanie licencji wieczystych do programu CSP (tylko w przypadku licencji do instalacji lokalnej). Co jest istotne, pakiet Software Assurance nie jest dostępny w ramach programu CSP.
Na czym polega Cloud Solution Provider i skąd te zmiany?
Cloud Solution Provider (CSP) to aktualnie czołowy model licencjonowania firmy Microsoft zorientowany głównie na odbiorców z rynku małych i średnich przedsiębiorstw (SMB). Wraz z pojawieniem się Office 365 inne produkty Microsoft zaczęły działać jako rozwiązania Sofware as a Service (SaaS) na platformie chmurowej Azure na zasadzie „pay as you go”. CSP opiera się on na modelu subskrypcyjnym oraz rozliczeniu rocznym lub miesięcznym. Model ten jest rozszerzany na kolejne produkty i usługi producenta, tak aby Klient miał je dostępne w jednym miejscu. Obowiązującą umową jest tutaj Microsoft Customer Agreement. Jest to nowo utworzona, w pełni cyfrowa umowa, która zawsze jest aktualna i nie wygasa. Zastępuje ona nabywanie licencji za pośrednictwem różnych programów, co ułatwia cały proces zakupowy. Celem wprowadzanych przez Microsoft zmian jest zatem uproszczenie i uspójnienie zasad licencjonowania oraz zapewnienie Klientom bardziej dopasowanych do ich potrzeb rozwiązań, co przekłada się na większą elastyczność współpracy oraz przejrzystość środowiska pracy.
Co myślicie o takim rozwiązaniu? Dajcie znać w komentarzu.
Jeżeli macie jakieś wątpliwości bądź pytania, zapraszamy Was też do kontaktu z naszymi handlowcami. Chętnie pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie czy przedłużyć licencję.
Dodaj komentarz