shape
shape

Prawo zamówień publicznych w branży IT

MADU · 19 marca 2021
prawo zamówień publicznych w branży IT

Z tego artykułu dowiesz się, jakie zmiany w nowej ustawie PZP uważamy za korzystne i jaką wartość my – jako Wykonawca – możemy wnieść do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. W tym kontekście dowiesz się też, dlaczego tak szczególnie podoba nam się tryb podstawowy z możliwością negocjacji ofert, a to wszystko z perspektywy naszej branży – nowoczesnych technologii informatycznych.


1 stycznia 2021 roku weszła w życie nowa ustawa Prawo Zamówień Publicznych (PZP) z dnia 11 września 2019. Jako firma, specjalizująca się w dostawach oprogramowania oraz sprzętu z obszaru data center, często występujemy w roli Wykonawcy i bierzemy udział w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego ogłaszanych przez różne instytucje na terenie całego kraju.

Nasze doświadczenia z PZP na przestrzeni ostatnich lat

Wiele dużych instytucji państwowych (czyli Zamawiających według nomenklatury PZP) zatrudnia w swoich działach IT inżynierów, którzy potrafią trafnie dobrać odpowiedni sprzęt i sprecyzować wymagania w zakresie potrzebnych do zakupienia produktów i usług. Jednak wiele średnich i małych instytucji podlegających PZP nie ma w swoich organizacjach takiego grona specjalistów, które byłoby w stanie optymalnie zdefiniować potrzeby swojej organizacji w zakresie infrastruktury IT czy poprawnego modelu licencjonowania. Nic dziwnego! Są to bardzo obszerne zakresy wiedzy, na dodatek nieustannie się zmieniające. Po zapoznaniu się z opublikowaną przez Zamawiającego Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) wielokrotnie zdarzało nam się zauważać błędy w specyfikacji lub nierealne wymagania w zakresie architektury serwerowej, choćby na przykład w zakresie kompatybilności zamawianego sprzętu z już posiadaną przez Zamawiającego infrastrukturą. Procedura naprawcza była w takich sytuacjach angażująca, czasem było za mało czasu na poprawki, a czasem udawało się poprawić zapisy w SIWZ w terminie, ale zawsze było to obarczone sporym wysiłkiem organizacyjnym po obu stronach.

Tryb podstawowy z negocjacjami ofert – tryb optymalny dla projektów z branży IT?

Nowa ustawa PZP wprowadza m.in. nowy podział trybów udzielania zamówień publicznych, wśród których poznajemy całkiem nowy tryb – tryb podstawowy, który jest możliwy do przeprowadzenia dla postępowań o udzielenie zamówienia publicznego poniżej progów unijnych (dla większości zamawiających do kwoty 130 000 EUR, co stanowi równowartość kwoty 593.433 zł w 2021 roku).

Tryb podstawowy występuje w 3 wariantach:

  1. tryb podstawowy bez negocjacji (odpowiednik przetargu nieograniczonego; ma sens, gdy Zamawiający jest w stanie sam precyzyjnie i poprawnie opisać wszystkie warunki zamówienia);
  2. tryb podstawowy z możliwością negocjacji ofert;
  3. tryb podstawowy z negocjacjami (obowiązkowymi).

Dla porządku dodajmy jeszcze, że SIWZ został zastąpiony w nowym PZP skrótem SWZ (Specyfikacja Warunków Zamówienia).

Za szczególnie interesujące i korzystne dla Zamawiającego uznajemy tryby z negocjacjami. W przypadku tych wariantów postępowania, Zamawiający sporządza opis potrzeb i wymagań, a dopiero po przeprowadzeniu negocjacji Zamawiający sporządza SWZ. W tym miejscu widzimy dla nas – jako potencjalnego Wykonawcy – kluczową rolę. Na etapie negocjacji jesteśmy w stanie szczegółowo przeanalizować określone potrzeby i wymagania Zamawiającego i z technologicznego punktu widzenia zaprojektować najbardziej korzystne rozwiązanie. Nierzadko klienci przychodzą do nas po wycenę już wybranej opcji, a tymczasem poznanie rzeczywistych potrzeb klienta pozwala nam na optymalizację danej konfiguracji czy modelu licencjonowania i przynosi wymierne oszczędności finansowe.

Współpracując z klientami, korzystamy nie tylko z naszych wewnętrznych doświadczeń i wiedzy posiadanej przez nasz zespół techniczno-sprzedażowy, choć to jest zdecydowanie nasza baza. Stoją jednak za nami także zaufani inżynierowie z dystrybucji oraz bezpośrednio od producentów hardware’u znajdującego się w naszym portfolio. Zawsze mamy grono doświadczonych profesjonalistów, z którymi możemy skonsultować nasze wątpliwości techniczne czy przygotowaną konfigurację. Do tej pory korzystali z tego klienci z sektora prywatnego, teraz mamy szansę lepiej i efektywniej wspierać także instytucje państwowe.

Mamy nadzieję, że tryb podstawowy z negocjacjami w łatwy sposób zapewni instytucjom publicznym możliwość korzystania z wiedzy wielu zewnętrznych ekspertów, co może zredukować ilość błędnych zakupów lub zakupów dokonywanych ponad potrzeby, a to ostateczne przyniesie po prostu oszczędności finansowe.

——————————————————————————————————–

A jakie są Wasze doświadczenia z zamówieniami publicznymi? Co Wam sprawia najwięcej problemów przy zamówieniach na sprzęt i oprogramowanie?

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Różnice kulturowe w biznesie

Różnice kulturowe w biznesie

Dowiedz się, jakie obszary mają wpływ na międzynarodowy biznes i jakie cechy charakteryzują niektóre nacje.

Czytaj więcej
Wykop kryptowaluty

Wykop kryptowaluty

Z tego artykułu dowiesz się: jakie możliwości dają e-waluty, z jakich komponentów składa się koparka do kryptowalut oraz jak zaplanować…

Czytaj więcej
Zużycie energii problemem globalnym

Zużycie energii problemem globalnym

Poznaj skalę problemu jaką jest zużycie energii przez centra danych, sposoby ich ograniczenia, a także kroki podjęte przez Google i…

Czytaj więcej