shape
shape

Zakup własnego serwera czy wydzierżawienie w kolokacji?

MADU · 10 lutego 2021
Zakupić własny serwer czy wydzierżawić w kolokacji?

Większość firm, czy to planując inwestycję w pierwszy serwer, czy rozbudowę istniejącej infrastruktury, staje przed dylematem, co wybrać – zakup serwera, zainstalowanie go w swoim przedsiębiorstwie czy wydzierżawienie sprzętu w kolokacji? W tym artykule wyjaśnimy, co kryje się pod hasłem kolokacja, a także zaprezentujemy nasze zdanie o tych dwóch rozwiązaniach.

Kolokacja a usługa chmurowa

Przyjrzyjmy się na początek często mylonym pojęciom, kolokacji i zakupu usługi chmurowej.
Kolokacja to nic innego jak przechowywanie swojego własnego sprzętu w ramach czyjejś infrastruktury. Natomiast usługa chmurowa oznacza zakup jedynie możliwości, jaką daje serwer, na przykład przestrzeni dyskowej, mocy obliczeniowej, bez zakupu fizycznych maszyn.

Z czym wiąże się zakup serwera?

Decydując się na zakup serwera i umieszczenie go w ramach własnej infrastruktury, możemy, zwłaszcza w przypadku firm nieposiadających dedykowanych serwerowni, stanąć przed problemem związanym z brakiem odpowiedniego miejsca do umieszczenia maszyn. Jeżeli mówimy tutaj o zakupie jednego serwera typu Tower, to problem znika, ale gdy w grę wchodzi kilka serwerów (i na przykład macierz oraz switche) to zaczyna się robić nieciekawie.

Żeby zapewnić odpowiednią temperaturę dla prawidłowej pracy sprzętu, potrzebne będzie dedykowane pomieszczenie, a także klimatyzacja. Dodatkowo, dla zapewnienia nieprzerwanego działania, warto zaopatrzyć się w UPS (awaryjne zasilanie), które w razie wystąpienia zaniku zasilania z sieci, może wysłać do serwera informację o konieczności bezpiecznego wyłączenia się. Kolejnym, istotnym czynnikiem jest obecność na miejscu osoby (technika), która będzie odpowiedzialna za sprzęt i w razie awarii będzie odpowiednio reagować.

Niezaprzeczalnym plusem posiadania własnej infrastruktury jest zwiększone bezpieczeństwo, ponieważ możemy mieć prawie pewność, że fizycznie nikt niepożądany nie będzie miał dostępu do naszego sprzętu. Dodatkowym atutem jest świadomość, że serwer jest „u nas”.

Pomimo tego, że coraz więcej firm skłania się ku kolokacji, to dalej istnieje błędne przeświadczenie, że lepiej nie oddawać sprzętu pod opiekę osób trzecich.

Co zyskamy dzięki kolokacji?

Jeżeli mówimy o kolokacji to na pewno olbrzymim plusem jest fakt, że nie musimy mieć własnej infrastruktury, żeby utrzymywać rozwiązania serwerowe. Firma zajmująca się kolokowaniem serwerów, odpowiada za kompleksową usługę, począwszy od miejsca, poprzez redundancję zasilania, kontrolę dostępu, infrastrukturę sieciową, na chłodzeniu kończąc.

Wnioski

A zatem: własny serwer czy kolokacji?
Jeżeli chcielibyśmy policzyć wszystkie koszty związane z postawieniem u siebie nowej serwerowni, to na pewno okaże się, że taniej jest oddać serwer w kolokację. Koszty to jednak nie wszystko. Jeżeli posiadacie już rozbudowaną serwerownię, to lepszym rozwiązaniem będzie zakup serwera do własnej infrastruktury. Przy decyzji warto też brać pod uwagę kwestię bezpieczeństwa danych.

——————————————————————————————————–

Każdy przypadek należy jednak rozpatrywać indywidualnie. Dlatego, jeżeli nie wiesz, jak postąpić w przypadku zakupu nowego serwera – zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Różnice kulturowe w biznesie

Różnice kulturowe w biznesie

Dowiedz się, jakie obszary mają wpływ na międzynarodowy biznes i jakie cechy charakteryzują niektóre nacje.

Czytaj więcej
Wykop kryptowaluty

Wykop kryptowaluty

Z tego artykułu dowiesz się: jakie możliwości dają e-waluty, z jakich komponentów składa się koparka do kryptowalut oraz jak zaplanować…

Czytaj więcej
Zużycie energii problemem globalnym

Zużycie energii problemem globalnym

Poznaj skalę problemu jaką jest zużycie energii przez centra danych, sposoby ich ograniczenia, a także kroki podjęte przez Google i…

Czytaj więcej