shape
shape

Wykop kryptowaluty

MADU · 29 października 2021

Interesuje Cię temat kopalni kryptowalut? Dobrze trafiłeś. Z tego artykułu dowiesz się: jakie możliwości dają e-waluty, z jakich komponentów składa się koparka do kryptowalut oraz jak zaplanować procedurę kopania.


e-waluta

Tytuł artykułu brzmi trochę jak zapowiedź darmowej gry na smartfony. Lecz jest trochę inaczej. „e” często kojarzy się z czymś darmowym, bo podobno nie jest ciężko znaleźć materiały, pliki czy wszystkie inne dobra w sieci za darmo.

Świat się zmienił, gdy do sieci weszły kryptowaluty. Właśnie przy „e” pieniądzach, wirtualny świat nabiera innego kształtu. W tym przypadku nie możemy pobrać za darmo, zapisać itp. – jak na każdy pieniądz – trzeba na niego zapracować lub przy pomocy innego pieniądza go zakupić.

Kupując kryptowaluty możemy działać trochę jak kantor, nasze prawdziwe fizyczne pieniądze wymienić (zakupić) na waluty elektroniczne. Czyli kupić monety i czekać na wzrost ich wartości.
– Czy to przyniesie pożądany skutek?
– Czasami jest to bardzo czasochłonny proces i ciężko określić tendencje wzrostu wartości danej waluty.

Kolejnym sposobem pozyskania kryptowaluty jest koparka kryptowalut.
Jeżeli posiadasz trochę zbędnych pieniędzy lub masz takie, które możesz zainwestować (a zwykła giełda okazuje się być nudna), możesz zakupić swoją koparkę i zostać górnikiem XXI wieku.

Jeżeli mamy podstawową wiedzę elektroniczno-informatyczną – sprzęt można zbudować samodzielnie albo kupić tzw. gotowca. W internecie (od allegro poprzez wszelkiego rodzaju portale) jest dużo konfiguracji koparek, a ich ceny zaczynają się od 2tys. zł po kwoty liczone nawet w milionach.

Nasza kopalnia jest uzależniona od tego, jaki cel miningowy chcemy osiągnąć, a także jakim dysponujemy budżetem. Rynek kryptowalut stawia sprzedaż elektroniki pod dość dużym murem, który ciężko będzie przeskoczyć. Mur ten stanowią ceny, które wzrosły przez wykorzystanie coraz więcej podzespołów do kopalni – w szczególności są to karty graficzne. Niektóre e-waluty zaczynają wykorzystywać szybkie dyski SSD lub NVMe.

Bardzo dużo osób chce skorzystać z możliwości wykopania swojej waluty za pomocą sprzętu i odpowiedniego oprogramowania, lecz algorytm kopania walut jest tak skonstruowany, że im więcej jest koparek i możliwości obliczeniowych tym ciężej wykopać wartościowe elektroniczne złoża. Dlatego efektywne karty graficzne tak bardzo podrożały.

Producent Nvidia zadeklarował, że będzie produkował karty w wersji takiej, aby nie można było wykorzystać ich do kopania walut. Przez zapotrzebowanie na karty i dyski do koparek dostępność tych produktów drastycznie spadła, a w wielu innych sektorach takich jak grafika, rendering czy projektowanie brakuje tych sprzętów.

Planowanie kopalni

Najbardziej popularnymi kartami do miningu jest seria GEFORCE RTX. Ciężko o ich dostępność na rynku, a jeżeli któremuś z dostawców uda się zdobyć pożądany sprzęt – osiąga on ceny dużo powyżej średnich, które były przez zdobyciem popularności przez kopanie kryptowalut.

Sama konstrukcja koparki nie jest jakaś zaskakująca. Standardowa budowa jest oparta na zasadzie PC, lecz nie jest to typowa obudowa, ponieważ przeważnie w skład takiego urządzenia wchodzi kilka lub kilkanaście kart. Dlatego ceny tych produktów, jak już wcześniej zaznaczono, mają bardzo duży rozrzut. Im więcej chcemy włożyć do takiego urządzenia kart graficznych, tym bardziej zwiększy się inwestycja, a co za tym idzie, koparka osiągnie większą zdolność wydobycia.

Po krótkim przeszukaniu rynku można zauważyć, że ceny kart, które głównie warunkują wartość kopalni, zaczynają się od kilku tysięcy złotych po nawet kilkadziesiąt (np. Nvidia A100, na jednym z forów określana jest jako „mining monster”).

Czy możemy taką koparkę postawić w domu?

Owszem, lecz uwarunkowane jest to tym czy nasze łącze prądowe podoła temu wyzwaniu. Wszystko zależy od skali miningu, jeżeli byłby to jeden mały „szyb” w ramach małej rozrywki –  jak najbardziej nasze przyłącze domowe zasili ten sprzęt. Taka koparka jest dosyć głośna, jej otwarta konstrukcja, wentylatory kart graficznych i zasilaczy mogą wydzielać dużo ciepła i hałasu – komfort domowników staje w tym momencie pod znakiem zapytania.

W przypadku większej infrastruktury, opartej na kilku lub kilkunastu koparkach, opartych na wielu kartach graficznych (liczonych w nastu lub kilkudziesięciu sztukach), trzeba zaaranżować najlepiej specjalną powierzchnię, tj. hale produkcyjne lub inne przemysłowe pomieszczenia, które posiadają adekwatne zasilanie do takiej skali miningu. Do takiego zasobu urządzeń trzeba przewidzieć także odpowiednie chłodzenie. Jak każde urządzenia elektroniczne, koparki kryptowalut wydzielają bardzo dużo ciepła, a mając adekwatne chłodzenie, zapewnimy im bardziej komfortowe warunki pracy. Dzięki temu zabiegowi urządzenia będą pracować mniej awaryjnie.

Czy jest to opłacany biznes?

Można tutaj dużo dywagować. Na chwilę pisania tego artykułu można powiedzieć, że tak, jest to opłacalne, lecz jest to temat niepewny. Z każdym dniem przybywa nowych kopalni. Jak wcześniej już zauważono – im więcej kopalni na świecie, tym bardziej zwiększa się zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Tak więc, aby był to długotrwały przychód, trzeba zarobione pieniądze inwestować w rozwój kopalni.

Poniżej przykład koparki, którą można zakupić jako tzw. gotowca:

  • Koszt: 1 230 000,00 zł
  • Podzespoły: 80szt RTX 3090
  • Moc obliczeniowa dla waluty: ETH: 9500-10000 MH/s
  • Symulacja miesięcznego zwrotu : 92 000,00zł na dzień 06.09.2021 r.
  • Koszt prądu: ok. 11 000,00 zł/mc

Tak więc jak można zauważyć, sam producent tego sprzętu zastrzega sobie, że symulacja zwrotu jest na dany dzień. Czyli sytuacja jest dość dynamiczna, wszystko zależy od tego, ile przybędzie nowych kopalni. Czasem też sytuacja wartości elektronicznej waluty waha się ze względu na zamknięte przez władze Państw nielegalne kopalnie.

Tak, w niektórych krajach kopanie kryptowalut jest nielegalne i często np. w Chinach takie miejsca są zamykane. Jeżeli była to kopalnia na wielką skalę – odbija się to od razu na kursie danej waluty, w której była wyspecjalizowana, ponieważ program dostał informację, że moce obliczeniowe spadły.

W ostatnich miesiącach mocno spadła wartość bitcoinów czy ethereum, ponieważ Państwo Środka uznało, że wszelkie operacje na kryptowalutach są nielegalne i wszelkie przedsięwzięcia w stosunku do tych transakcji będą zwalczane.

Odpowiedzmy ostatecznie na to nurtujące pytanie – czy elektroniczna waluta jest przyszłością?

Sądzę, że tak, w obecnej sytuacji jest to waluta, która nie ma ośrodka nadzorczego i jest wynikiem czysto matematycznych działań. E-waluty są trochę przeciwieństwem zwykłych walut,  mocno kontrolowanych przez banki światowe. Musimy jednak na koniec stwierdzić, że powszechnie nie wiadomo jak długo e-waluty nie będą nadzorowane i jak długo będzie trwać ich epoka w takim kształcie, jak to się dzieje teraz.


Jeżeli chcesz zacząć przygodę z kryptowalutami lub poszerzyć infrastrukturę, którą już posiadasz, skontaktuj się ze specjalistami z naszego portalu.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami.

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem monitora. W zależności od wykonywanego zawodu, stanowiska pracy, różne są wymagania co do posiadanego…

Czytaj więcej
Backup danych

Backup danych

Im bardziej wrażliwe i wartościowe dane, tym szybciej należy zastanowić się nad tym, jak najlepiej je zabezpieczyć.

Czytaj więcej
Regaty Lenovo

Regaty Lenovo

Regaty Lenovo to wydarzenie branżowe, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród partnerów biznesowych Lenovo.

Czytaj więcej