shape
shape

Opis realizacji projektu „Rekompensata negatywnych skutków Brexit” w ramach Programu działań dotyczących wkładu finansowego z pobrexitowej rezerwy dostosowawczej. 

Cel projektu i jego efekty to pozyskanie nowych dostawców w zakresie oferowanych przez nas produktów po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (po tzw. Brexicie). W wyniku Brexit czas dostawy komponentów do Polski z Wielkiej Brytanii został wydłużony i utrudniony ze względu na odprawę celną, co ma niebagatelne znaczenie przy konieczności dostarczenia do Kontrahentów towarów w krótkim czasie np. podczas awarii. 

Dłuższy czas realizacji dostaw spowodował, że spółka zaczęła poszukiwać innych kontrahentów, których dostawy nie były zagrożone opóźnieniem z powodu np. trudności na etapie odprawy celnej. Firma musiała znaleźć inne źródła zakupu towarów, które do tej pory były zamawiane w krajach Wielkiej Brytanii. 

Działania dostosowawcze obejmowały:

– nawiązywanie nowych kontaktów z potencjalnymi dostawcami z wykorzystaniem międzynarodowej platformy zakupowej dedykowanej branży IT,

– rozsyłanie zapytań do nowych kontrahentów z prośbami o wycenę i prowadzenie negocjacji zakupowych, Brexit-2.jpg"

– kontakt telefoniczny z potencjalnymi dostawcami w celu weryfikacji ich wiarygodności, poznania ich portfolio produktowego oraz ustalenia możliwości i warunków zakupu, 

– weryfikacja portoflio dostawców (w tym dystrybutorów w oficjalnych kanałach dystrybucji oraz partnerów biznesowych) oraz renegocjacje warunków zakupu (terminów płatności oraz wysokości limitu kredytowego).

Podsumowując, w efekcie brexitu oraz działań dostosowawczych, struktura dostawców dla spółki zmieniła się – pojawili się nowi dostawcy i zwiększył się volumen zakupów realizowanych przez firmę wśród dostawców spoza Wielkiej Brytanii.

Wartość projektu: 68 914,33 EUR

Wartość uzyskanego dofinansowania (100% wartości projektu): 68 914,33 EUR