shape
shape

Backup danych

MADU · 10 października 2022

Kiedyś wartościowe dane przechowywane były w formie papierowej i trudniej było jest zabezpieczyć. W dzisiejszych czasach większość ważnych danych (a nawet dokumentów) przechowujemy w świecie wirtualnym. Niestety również tutaj są one narażone na niebezpieczeństwa, dlatego backup danych jest tak istotny.


Istotne jest, aby backup był wykonywany systematycznie i w określonych odstępach czasowych (z określoną częstotliwością). Proces ten jest nieoceniony na przykład w przypadku awarii sprzętu, na którym znajdują się dane źródłowe – można je wtedy szybko i sprawnie odzyskać. Źródłem backupu mogą być zarówno pojedyncze pliki jak i całe systemy operacyjne i zawarte w nich dane.

Co może grozić naszym danym?

  • Przypadkowe (lub celowe) usunięcie przez użytkownika jakiegoś obszaru informacji;
  • Awaria dysku;
  • Awaria całego sprzętu;
  • Atak hakerski;
  • Zniszczenie budynku, w którym przechowujemy sprzęt z danymi;

i wiele, wiele więcej…

Backup: Złota zasada

ZASADA 3-2-1 mówi o tym, aby tworzyć kilka kopii zapasowych i przechowywać je w różnych miejscach – pozwala to na szybkie odzyskanie danych i minimalizację ryzyka związanego z utratą wartościowych informacji. Zasada 3-2-1 jest całkiem prosta i można ją opisać w następujący sposób:

3 – tworzymy co najmniej 3 kopie zapasowe naszych danych źródłowych;
2 – do stworzenia wyżej wymienionych kopii używamy co najmniej 2 różnych nośników danych/sprzętów;
1 – przynajmniej jeden nośnik danych/sprzęt, na którym znajduje się jedna z naszych kopii bezpieczeństwa ustawiamy w innej lokalizacji (innym budynku, mieście etc.) od tej, w której znajdują się dane źródłowe.

O co jeszcze zadbać?

Warto również wspierać się specjalnymi programami służącymi do tworzenia kopii zapasowych i ich odzyskiwania (np.: Veeam, Avamar). Czasem, podczas ataku hakerskiego awarii może ulec również kopia zapasowa, warto więc zainwestować w odpowiedni program do backupu, których będzie zabezpieczał nasze kopie zapasowe przed wirusami i pozwoli sprawnie odzyskać dane. W przypadku potrzeby doboru odpowiedniego oprogramowania zapraszamy do kontaktu z nami – chętnie odpowiemy na pytania i dopasujemy najlepsze rozwiązanie.

Często dobrym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem w przypadku backupu jest korzystanie z usługi Cloud – czyli przechowywania danych w chmurze, za pośrednictwem innej firmy, świadczącej usługi przechowywania danych. Takie dane są dobrze zabezpieczone, a nasi klienci nie ponoszą kosztów związanych z wynajęciem dodatkowego pomieszczenia, zakupem serwerów lub innych nośników pamięci, niezbędnych do przechowywania kopii zapasowych ich wrażliwych danych. Jeśli jesteś zainteresowany ofertą backupu danych w usłudze Cloud zapraszamy do kontaktu z nami.


Im bardziej wrażliwe i wartościowe dane, tym szybciej należy zastanowić się nad tym, jak najlepiej je zabezpieczyć. Często jedna kopia bezpieczeństwa może nie wystarczyć, a zabezpieczenie wszystkich danych, które ulokowane są na różnych sprzętach, czasem na różnych maszynach wirtualnych, może stanowić spore wyzwanie.

Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami.

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem monitora. W zależności od wykonywanego zawodu, stanowiska pracy, różne są wymagania co do posiadanego…

Czytaj więcej
Regaty Lenovo

Regaty Lenovo

Regaty Lenovo to wydarzenie branżowe, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród partnerów biznesowych Lenovo.

Czytaj więcej
Wypożycz od nas sprzęt IT

Wypożycz od nas sprzęt IT

W tym artykule dowiesz się, jak wygląda u nas proces wypożyczenia sprzętu, jaką mamy do Ciebie ofertę oraz co zyskasz…

Czytaj więcej