shape
shape

Potrzebne Wam nowe monitory? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.

Agnieszka Szczerek · 25 listopada 2022

Coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem monitora. W zależności od wykonywanego zawodu, stanowiska pracy, różne są wymagania co do posiadanego sprzętu. Niektórym wystarczy tylko ekran laptopa, na którym pracują, jednak często jest to niewystarczający sprzęt i korzystamy z dodatkowych monitorów, podpiętych do służbowego komputera. Dzięki korzystaniu z kilku ekranów, pracownik może np. w jednym czasie porównywać kilka plików z danymi, które są rozłożone na różne monitory. Przyspiesza to pracę i ułatwia analizę danych.


Wybierając monitor do pracy, warto zwrócić uwagę na jego kluczowe parametry takie jak:

  • Typ i rodzaj matrycy
  • Wielkość monitora
  • Rozdzielczość
  • Częstotliwość odświeżania
  • Dostępne złącza

Typy i rodzaje matryc

Matryca TN (Twisted nematic) – jest to najtańszy wybór, co wcale nie oznacza, że najgorszy bo oczywiście wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Monitory z matrycą TN mają bardzo szybki czas reakcji oraz wspierają wyższe częstotliwości odświeżania. Minusem jest słabe odwzorowanie kolorów, które mogą ulegać załamaniu (zmieniać barwę) w zależności od kąta patrzenia. Monitory z matrycą TN są dobrym wyborem, jeśli nie zależy nam tak bardzo na dokładnie odwzorowanej grafice, a za to istotna jest szybkość przesyłania obrazu. Będzie to dobry wybór dla pracowników biurowych, bardzo dobry dla graczy w gry komputerowe, jednak zupełnie nietrafiony dla osób zajmujących się profesjonalną grafiką czy animacją.

Matryca IPS (In-Plane Switching) – zdecydowanie jest to droższy wybór, stanowi trochę takie przeciwieństwo dla matrycy TN. Monitory z matrycą IPS mają nieco wolniejszy czas reakcji w porównaniu do TN i rzadko wspierają wyższe częstotliwości odświeżania, za to w sposób perfekcyjny odwzorowują kolory. Obraz i barwa nie zmieniają się w zależności od kąta patrzenia. Jest to idealne rozwiązanie właśnie dla grafików komputerowych.

Matryca VA (Vertical Alignment) – można uznać za swego rodzaju wypośrodkowany wybór między matrycą TN a IPS. Monitor z matrycą VA charakteryzuje się dość dobrym odwzorowaniem kolorów (lepszym niż TN) oraz dość szybkim czasem reakcji (lepszym niż IPS). Niestety barwy dalej mogą być inaczej odbierane, w zależności od kąta patrzenia.

Matryca OLED – marzenie przyszłości…? Na ten moment matrycę OLED spotykamy jedynie na ekranach telewizorów czy telefonów. Charakteryzuje się doskonałym odzwierciedleniem barw oraz bardzo niskim czasem reakcji (0,1 ms). Z uwagi na coraz większe zapotrzebowania rynku oraz nieustający rozwój technologiczny, prawdopodobnie w najbliższych latach będziemy mogli dołożyć matrycę OLED do powyższej listy.

W kwestii doboru odpowiedniej matrycy monitora pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy ma być ona błyszcząca, czy matowa. Najczęściej wybieranym rodzajem matrycy monitora jest matryca matowa, czyli posiadająca powłokę antyrefleksyjną. Dzięki temu, możemy pracować z monitorem w różnych warunkach oświetleniowych, a obraz widoczny jest również, kiedy na monitor pada ostre światło np. z okna. Tej cechy nie posiada monitor z matrycą błyszczącą.

Wielkość monitora

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele modeli monitorów oferujących różne wielkości. Od dość małych np.: 21-23” do bardzo dużych np. 27”. Wybierając odpowiedni rozmiar monitora musimy kierować się jego zastosowaniem oraz dostępną powierzchnią biurka pracownika 😉 Wybierając konkretnej wielkości monitor musimy jednocześnie zwrócić uwagę na jego rozdzielczość, ponieważ te dwa parametry są ze sobą powiązane. Rozdzielczość ekranu określa, ile pikseli on wyświetla, to natomiast przekłada się na ostrość oglądanego obrazu. Najbardziej popularną rozdzielczością jest rozdzielczość 1080p (1920×1080), jest ona idealna dla mniejszych monitorów jak te 21-23”, musimy mieć jednak świadomość, że obraz w tej rozdzielczości będzie dobrze widoczny na mniejszym ekranie, niestety już na dużym monitorze (np. 27”), w rozdzielczości 1080p będzie on niewyraźny. W przypadku większego monitora wskazana więc będzie wyższa rozdzielczość. Dokonując konkretnych wyborów zawsze warto zasięgnąć rady specjalisty, który pomoże w doborze najbardziej optymalnych parametrów dla sprzętu.

Częstotliwość odświeżania i dostępne złącza

Generalnie im wyższa częstotliwość odświeżania tym lepsza. Większość standardowych monitorów oferuje częstotliwość odświeżania na poziomie 60Hz. Parametr ten określa ilość wyświetlanych klatek na sekundę. W przypadku 60Hz będzie to maksymalnie 60 klatek na sekundę. Dla pracownika biurowego będzie to wystarczające, więc nie ma konieczności szukania modeli z wyższą częstotliwością odświeżania. Zupełnie inne podejście może mieć jednak zawodowy gracz, który dla swojego monitora będzie potrzebował częstotliwości odświeżania na poziomie 120Hz a nawet 200Hz…

Jeśli chodzi o dostępne złącza to tutaj mamy dość duży wachlarz możliwości, np.: HDMI, DisplayPort, DVI czy VGA/D-Sub. Przede wszystkim, dokonując wyboru monitora, użytkownik musi sam określić, z jakich portów najczęściej korzysta i jakie złącza są mu niezbędne do wykonywania codziennej pracy.


Powyżej wymienione elementy nie są oczywiście wszystkimi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego monitora. W zależności od potrzeb i przeznaczenia sprzętu, mamy możliwość wyboru spośród ogromnego wachlarza ofert różnych producentów. Jeśli poczujecie się przytłoczeni ilością opcji do wyboru, zachęcamy do kontaktu z nami. Nasi handlowcy, po wcześniejszym sprawdzeniu Waszych potrzeb, pomogą w wyborze najbardziej korzystniejszej oferty z rynku.

Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi naszymi artykułami.

Dodaj komentarz


Najnowsze artykuły

Backup danych

Backup danych

Im bardziej wrażliwe i wartościowe dane, tym szybciej należy zastanowić się nad tym, jak najlepiej je zabezpieczyć.

Czytaj więcej
Regaty Lenovo

Regaty Lenovo

Regaty Lenovo to wydarzenie branżowe, które od lat cieszy się ogromną popularnością wśród partnerów biznesowych Lenovo.

Czytaj więcej
Wypożycz od nas sprzęt IT

Wypożycz od nas sprzęt IT

W tym artykule dowiesz się, jak wygląda u nas proces wypożyczenia sprzętu, jaką mamy do Ciebie ofertę oraz co zyskasz…

Czytaj więcej