Funkcjonalność zamknięta w SR630 V2
Dobry serwer to jeden z najważniejszych elementów zapewniający sprawne funkcjonowanie nowoczesnego przedsiębiorstwa. Przesyłanie oraz przechowywanie danych nigdy nie były tak istotne. Dlatego chcielibyśmy przedstawić Wam wyjątkowy produkt, jeden z najświeższych na rynku, który odpowiada wymogom dzisiejszego świata IT – SR630 V2.
Serwer Lenovo SR630 V2
Dlaczego o nim mowa?
Jest to model znanej marki, zaprojektowany pod współpracę z wykorzystaniem najnowszych technologii w branży IT, między innymi z procesorami trzeciej generacji Intel Xeon Scalable. Projekt serwera, pozwalający mu na niezwykłą elastyczność użytkowania i łatwe dostosowanie do indywidualnych potrzeb, stworzony został z myślą o wszystkich, którzy korzystają ze znanego już ThinkSystem tej samej firmy – Lenovo. Zarówno niewielkie biznesy, jak i ogromne przedsiębiorstwa, mogą z powodzeniem korzystać z wyjątkowej sprawności, skuteczności i niezawodności SR630 V2.
Ten 2-procesorowy serwer rack o wysokości 1U od technicznego giganta, pomimo swoich niewielkich rozmiarów jest sprzętem o wielkich możliwościach. Wytrzymuje szeroki zakres obciążeń podczas użytkowania w takich przestrzeniach jak między innymi:
– bazy danych,
– przechowywanie i przetwarzanie informacji w chmurze,
– bezpieczeństwo infrastruktury,
– zarządzanie systemami,
– poczta e-mail,
– sieć,
– systemy obliczeniowe dużej skali.
Porównanie: realne parametry w realnym użytkowaniu
Chociaż o zaletach serwera SR630 V2 można się długo rozpisywać, najlepiej o wysokiej funkcjonalności wypowiedzą się jego dane techniczne. Dla odpowiedniej skali, zestawimy je z modelem wcześniejszym tej samej marki – SR630. Dzięki temu porównanie będzie łatwe do przełożenia, a różnice widoczne na pierwszy rzut oka.
Procesor
Jak już zostało wcześniej wspomniane, SR630 V2 oparty jest na najnowszej, trzeciej już generacji procesorów Intel Xeon Scalable. Dzięki temu w tych serwerach można wykorzystać do 40 rdzeni per CPU oraz 64x ścieżek PCIe 4.0 per CPU. Podczas gdy wcześniejszy model SR630 zapewniał użycie procesorów z max 28C i 48x ścieżek PCIe 3.0 per CPU. Wyższa generacja procesorów zastosowana w V2 przynosi zatem korzyści w postaci większej wydajności obliczeniowej oraz zwiększonej liczby linii PCIe, co ma przełożenie na większą liczbę dysków NVMe.
Pamięć
SR630 V2 poprzez zwiększoną ilość kanałów pamięci (z 6 na 8 per procesor) oraz slotów (z 24 na 32 DIMMs) zapewnia wykorzystanie większej pojemności pamięci RAM – z 3TB do 8TB. Ponadto, szybkość pamięci w najnowszym modelu to 3200MHz w porównaniu do 2933MHz u poprzednika. Te parametry podkreślają najistotniejsze cechy nowszej wersji serwera, tj. wyższa prędkość operacyjna oraz większa przestrzeń.
Dysk główny
Przewagą serwera V2 nad jego poprzednią wersją jest możliwość zainstalowania dwóch dysków o grubości 7mm hot-swap SATA/NVMe z tyłu urządzenia. Służą one do bootowania systemu i są połączone za pomocą oddzielnego kontrolera RAID podłączonego do pojedynczego interfejsu hosta PCIe 3.0 x2.
RAID
Dzięki innowacyjnej technologii stworzonej przez sam Intel – VROC (Virtual RAID on CPU) – i zastosowanej w SR630 V2, dyski NVMe SSD używane są w pełni swojego potencjału. Rozwiązanie VROC daje możliwość bezpośredniego podłączania dysków SSD NVMe do nowych linii PCIe procesora, a następnie tworzenia macierzy RAID z użyciem tych dysków SSD bez korzystania z karty RAID (HBA). Dodatkowo, serwery V2 wyposażone są w kontrolery RAID oparte na najnowszych PCIe Gen4.
Sieci
Zwiększony standard łączności z 1/10 GbE w SR630 do 1/10/25 GbE w omawianym modelu SR630 V2 podnosi sprawność oraz ułatwia przystosowanie się sieci. Ponadto możliwe jest podłączenie dodatkowych adapterów dla szybkich połączeń bezpośrednich. Przy tak wysokich parametrach jak 25GbE są one wspierane przez slot OCP.
PCI Express
Tutaj w kwestii samych wejść zmienia się niewiele, ponieważ w nowym modelu serwera Lenovo sloty zostały również wymienione z PCIe 3.0 na PCIe 4.0, jednak ich ilość pozostała taka sama – do 3 podłączeń. Warto natomiast nadmienić, że wsparcie z jednego procesora graficznego o mocy 75W wzrosło aż do 3 sztuk takich GPUs. Zapewnia to nowszej wersji serwera zdecydowanie szerszą możliwość działania w zakresie pracy.
Zarządzanie i bezpieczeństwo
Poza standardowym wyposażeniem modelu SR630 do jego następcy dodano szereg dodatkowych funkcji jak przełącznik opcjonalnego włamania czy możliwość obsługi zewnętrznej słuchawki diagnostycznej. Bezpośrednio pozwala to na szybki dostęp do wnętrza sieci oraz znacząco podnosi jej bezpieczeństwo. Poza tym, Platforma PFR zabezpiecza serwer przed działaniami korupcyjnymi oraz pozbawionymi autoryzacji.
Zasilanie
W nowym wydaniu serwera Lenovo została rozszerzona gama zasilaczy. Zwiększono max moc z 1100W do 1800W, co wpływa na możliwość dokładnego konfigurowania ich z pozostałymi elementami ThinkSystem oraz dopasowania zarówno do modeli o 2 jak i 4-socketowych.
Podsumowanie
Jak udowadnia powyższe zestawienie, rozwój technologii to wielkie cele osiągane małymi krokami. Każda, nawet najdrobniejsza zmiana, prowadzi do znacznej poprawy komfortu użytkowania serwera, a tym samym do podniesienia jakości prowadzenia firmy.
Jeden stopień różnicy w generacjach = zwiększenie potencjału do zbudowania potęgi biznesowej.
Co myślicie o takim rozwiązaniu? Dajcie znać w komentarzu.
Jeżeli macie jakieś wątpliwości bądź pytania, zapraszamy Was też do kontaktu z naszymi handlowcami. Doradzą i zaproponują dla Ciebie rozwiązanie szyte na miarę.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami, w szczególności materiałami dotyczącymi oferty Lenovo:
Dodaj komentarz