Serwer na start – jaki sprzęt wybrać na początek
Wiele firm w pewnym momencie swojego rozwoju zadaje sobie pytanie, czy i kiedy zainwestować w pierwsze rozwiązanie serwerowe. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto rozważyć taką inwestycję, co wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu i jakie rozwiązanie wybrać na start.
Kiedy rozważyć zakup serwera
Każda początkująca firma zatrudniająca pracowników stoi przed dylematem, czy działać lokalnie na komputerach pracowników, czy zainwestować w jeden rozbudowany komputer, serwujący usługi do użytkowników – inaczej serwer.
Za serwer może służyć tak naprawdę zwykły komputer, który jest podłączony do sieci i w ten sposób można na nim stworzyć chociaż serwer plików. Jest to chyba jedna z pierwszych usług jakie firmy wykorzystują – współdzielenie plików pomiędzy pracownikami, ale nie tylko nimi. Nad postawieniem w firmie serwera należy zacząć się zastanawiać, gdy wyzwaniem staje się współdzielenie plików czy innych zasobów. W chwili obecnej kolejnym wyzwaniem staje się również dostęp do tych zasobów zdalnie. Na serwerze takim możemy oczywiście postawić też inne usługi – np. bazę danych. Wyobraźmy sobie sytuację, gdy każdy z 10 osobowego zespołu firmy miałby zainstalowaną aplikacją ERP (dowolny system sprzedażowo – księgowy) na swoim komputerze i korzystać z bazy też lokalnie. Dane zapisywane nie byłyby współdzielone. Prowadziłoby to do błędów – np. jeden handlowiec sprzeda całość jednego produktu, natomiast inny handlowiec już nie będzie o tym wiedział. Dlatego baza danych musi być współdzielona. Jest to najbardziej obrazowy przykład, ale podobnie jest z innymi usługami.
Dużą zaletą serwera jest również zabezpieczenie danych i sprzętu przed awarią. Np. poprzez zastosowanie RAID na dyskach lub wprowadzenia drugiego zasilacza (redundantnego).
Serwer typu Tower
Na sam początek należy oczywiście rozważyć zakup serwera w formie Tower, ponieważ można go postawić gdziekolwiek, tak jak zwykły komputer. Ponadto takie serwery mają duże wiatraki, dzięki czemu nie muszą się kręcić tak szybko i są cichsze.
Do montażu serwera w formie Rack, potrzebna jest szafa, a do takowej potrzebne jest już raczej dedykowane pomieszczenie.
Jakie są możliwości Tower?
Możemy postawić na tani serwer NAS (Network Attached Storage) firm takich jak QNAP czy SYNOLOGY. Na serwerze takim możemy już zrobić RAID na dyskach, dzięki czemu unikniemy utraty danych przy awarii dysków. Kupując NAS tych firm, dostajemy preinstalowany system operacyjny z mnóstwem aplikacji (serwer plików, baza danych, aplikacje biurowe i wiele innych). Dzięki temu, że jest to dystrybucja Linux, można również instalować wiele społecznościowych programów.
Można też zainwestować w zwykły serwer (zaawansowany komputer) + system operacyjny. Systemem tym może być najbardziej popularny Windows Server lub Linux, czy to płatny czy darmowy. W przypadku Windows Server w wyższej wersji (Standard lub Datacenter) dla każdego użytkownika należy dokupić licencję dostępową. Dla firm do 25 użytkowników najlepiej wybrać Windows Server Essentials. Niestety minusem tego systemu jest brak możliwość połączenia się do usług poprzez pulpit zdalny.
Pomoc w doborze sprzętu
Jeżeli czujesz, że w Twojej firmie, pojawia się jakieś z powyżej wspomnianych wyzwań, skontaktuj się z nami – pomożemy dobrać rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb.
…
Daj znać w komentarzu, czy rozważasz zakup serwera. A jeżeli już masz wybór pierwszego rozwiązania serwerowego za sobą, napisz na jakie sprzęt padł wybór i dlaczego?
Dodaj komentarz